Postup oblékání kroje

1.  Punčochy – upravit dle potřeby v pase.

2.  Jelito – asi do úrovně kyčlí, výš ne. Celý kroj by byl pak moc vysoko a stárka by neměla žádný pas. Pozavazovat a kšandy dle potřeby připnout spínacím knoflíkem. Kšanda by měla jít přes rameno vedle prsa.

1

 

3.  Podhrňovačka – vše zavázat, podvázat jí šnůrkou a hezky faldy naskládat lehce na stranu. Při vyslékání ji nechat ve tvaru jaký je, nenarovnávat.

2

 

4.  Postupně dávat na sebe tři spodničky. Každou obléct, uvnitř stáhnout šnůrkou dle pasu stárky (při vyslékání nerozvazovat! Nechat tak po celou dobu hodů). Zavázat ve předu, faldy opět lehce pootočit na stranu. Při oblékání jednotlivých spodniček vždycky je jen kolem pasu stlačit dolů, aby ve finále jste je neměli pod prsama. Zkontrolovat, aby spodničky někde nevyčnívaly. Spodničky dávat od nejkratší po nejdelší.

4

 

5.  Obléct brokátovou sukni, která je sešpedlená s poslední spodničkou. Při vyslékání nechat tak sešpedlené! Zkontrolovat kroj zepředu, aby nebyl obléknut nakřivo.

6.  Rukávce vložit do kordule a obléct zároveň. Rukávce zasunout do spodniček, kordulu zapnout, nezapínat vrchní dva knoflíčky.

6

 

7.  Šňůrky schovat do rukávců, nesmí být vidět.

8.  Krejzl zavázat, šňůrku schovat pod rukávec a konce krejzlu v půlce sepnout broží.

9

 

9.  Zavázat zástěru, šňůrku opět zastrčit pod sukně. Zástěra může být o malinko kratší než kroj, ale nesmí být delší. Pokud je, tak v pase založit a sepnout spínacím špendlíkem.Vytvarovat zástěru dle potřeby pasu stárky.

10.  Přivázat do pasu mašli (používat jen bílou šnůrku, mašli nerozvazovat), šnůrky schovat. Mašle by měla být stejně dlouhá jako kroj.

8

 

11.  To samé udělat s mašlemi na rukávcích. Tyto mašle už nijak neupravovat, tj. nestříhat!

11

 

Správně oblečená stárka, když si stoupne, tak ohnuté lokty má položené lehce na sukních.

Při vyslékání:

U vyslékání spodniček rozvazovat pouze šňůrku ve předu (tu silnou), tu uvnitř nechat   tak, jak je po celou dobu hodů. Zpravit jen v případě, že by spodnička byla málo utáhlá. Jednotlivé vyslečené spodničky si opět stáhnout přiloženýma šňůrkama, břichem dolů, faldama nahoru nechat do druhého dne uschnout. Pokud je necháte rozložené, tak uschnou v takovém stavu a druhý den budou škaredé, někdy i nepoužitelné. Nejlépe je nechat do druhého dne uschnout v takovém tvaru, v jakém jste je dostali před hody.
V žádném případě nevydělávat špendlíky ze sešpendlené brokátové sukně a poslední spodničky!!
Rukávce s kordulkou dát na ramínko.